Formy opodatkowania przedsiębiorczości

Więc podjęliście decyzję o zostaniu przedsiębiorcą. Gratulacje! Jednak zanim zaczniecie prowadzić swoja działalność gospodarczą, musimy dokonać wyboru formy opodatkowania. Jaki wpływ może to mieć na naszą przyszłość? Co trzeba wiedzieć pod podjęciem tak ważnej decyzji?

Nie ma czego się bać

Przede wszystkim, nie możemy bać się tego, co napotkamy przy pierwszym kontakcie z księgowością. Wbrew pozorom, nie jest to tak skomplikowane, jak się może wydawać! Pod terminem opodatkowanie rozumiemy najzwyczajniej sposób wyliczenia podatku dochodowego, który odprowadza każde przedsiębiorstwo. Podjęcie decyzji powinno być uzależnienie od profilu działalności, wysokości dochodów, które możemy osiągnąć, czy naszych kosztach. Jakie możliwości stają przed nami?

Zasady ogólne

Pierwszy z wyborów, dostępnymi dla absolutnie każdego jest rozliczanie się na zasadach ogólnych. Na czym one polegają? Otóż jeżeli nasze dochody nie przekroczą kwoty 85258 PLN, stawka podatku będzie wynosić zaledwie 18%. Drugi próg to 32%, który jest płacony od nadwyżki, którą przekroczyliśmy wcześniej wymieniany próg. Na dodatek, możemy korzystać ze wszystkich ulg podatkowych, mamy prawo rozliczania firmowych kosztów i przede wszystkim – płacimy go wyłącznie w momencie, w którym uzyskamy przychód.

Podatek liniowy

Podatek liniowy jest obliczany, jest jako procent od dochodu. Istnieje jedna jedyna stawka w wysokości 19% i nie mamy możliwości korzystanie ze wszystkich ulg. Kiedy jest to opłacalne? Otóż w praktyce jest on jedynie opłacalny w momencie czy roczne dochody przekraczają 100 tysięcy złotych. Gdy nie jesteśmy w stanie wypracować tego zysku, powinniśmy przemyśleć zmianę sposoby rozliczania się.

Ryczałt

Przedostatnią formą do wyboru opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest to podatek płacony jako procent od przychodów. Mimo tego, że znacznie ogranicza lub eliminuje, chociażby rozliczanie firmowych wydatków w kosztach, to upraszcza znacznie formalne zabiegi. Innym ważnym punktem jest niska stawka podatku, która w zależności od rodzaju działalności może wynieść 3%, 5,5%, 8,5%, 17% lub 20%.

Karta podatkowa

Ostatnią z możliwości jest najprostsza z form opodatkowania, czyli karta podatkowa. Jest ona najlepszym wyjściem dla firm osiągających stałe dochody przy stosunkowo niskich kosztach. Dlaczego jest takie proste? Otóż taki przedsiębiorca nie musi składać żadnych zeznań podatkowych ani nie jest on zobligowany w żaden sposób do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Taka karta rozlicza przedsiębiorców od rodzaju i zakresu działalności, wieku przedsiębiorcy, liczby zatrudnionych pracowników oraz mieszkańców miejscowości.

Podsumowanie

Jak sami widzimy, gdy zrozumiemy, jak działają poszczególne rodzaje opodatkowania, zrozumiemy, że wcale nie jest to takie skomplikowane, jak mogłoby się to wydawać. Wszystko zależy od tego, jaką działalność prowadzimy i tego, w jaki sposób chcemy rozliczać nasze koszty. Lepiej się dobrze zastanowić nad odpowiednią formą, abyśmy szybko tego nie pożałowali.