Na co zwrócić uwagę wybierając firmę transportową?

Ciężarówka na trasie pośród lasu

Wybór dobrej firmy transportowej, która w odpowiedzialny i skuteczny sposób dostarczy Twoje towary w odpowiednie miejsce, może przysparzać przedsiębiorcom niemałych trudności. Jeśli właśnie stoi przed Tobą podjęcie takiej decyzji, zapoznaj się z naszym poradnikiem, który wskaże Ci najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru partnera biznesowego.

Twoje oczekiwania

Jedną z najważniejszych kwestii, które należy poruszyć przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniej firmy transportowej, jest określenie własnych oczekiwań. Przykładowymi pytaniami, które należy sobie zadać, mogą być: „jak dużo towaru muszę przetransportować?”, „czy będzie to współpraca sezonowa, a może stała?”, „jaki zakres usług mnie interesuje?”, „czy zależy mi na jakiejś konkretnej usłudze?”.

WIdok na autostradę, na której widać auta osobowe i ciężarowe

Powyższe myśli uporządkują Twoje potrzeby i znacznie ułatwią proces podejmowania decyzji. Gdy dojdziesz już do etapu przeglądania ofert, sprawdź czy firmy, które zwróciły Twoją uwagę specjalizują się w jakiejś konkretnej dziedzinie transportu – jeśli tak będzie, możesz liczyć na w pełni profesjonalne podejście do tematu.

Certyfikaty i uprawnienia

Wbrew pozorom to, czy firma posiada niezbędne certyfikaty jest bardzo istotne. Warto zainteresować się, czy potencjalny partner biznesowy uzyskał takie uprawnienia, jak chociażby nadany przez Instytut Transportu Drogowego Certyfikat Kompetencji Zawodowych, czy certyfikaty ISO konieczne do legalnego przewozu ładunków niektórych typów. Koniecznie sprawdź także to, jakie ubezpieczenia posiada firma.

Flota – pojazdy i wyposażenie

Nie ma co się oszukiwać – transport z wykorzystaniem nowszych pojazdów jest bezpieczniejszy, szybszy, pewniejszy, a w wielu przypadkach – także tańszy. Warto także zwrócić uwagę na liczbę jednostek transportowych, ich zróżnicowanie pod względem wielkości i przeznaczenia, a także dodatkowe wyposażenie, które dostarczyć może firma.

Cały sprzęt powinien oczywiście posiadać aktualne badania techniczne, oraz być w dobrym stanie ogólnym.

Kontakt z firmą transportową

Jakość kontaktu jest jednym z wyznaczników, które mogą wskazać sposób, w jaki funkcjonuje całe przedsiębiorstwo. Należy uważać na firmy, które nagminnie nie odbierają telefonów, a także tych, w których pracownicy mają problemy z kulturą osobistą i jasną komunikacją podczas rozmowy.Mężczyzna rozmawiający przez telefon w biurze

Spróbuj dowiedzieć się również jak wygląda kontakt w relacji firma-kierowca, a także czy osoby jeżdżące z Twoim ładunkiem umieją porozumieć się w języku krajów, w obrębie których będą się poruszać. Dlaczego jest to tak istotne? Wyobraź sobie, że podczas transportu Twoich towarów doszło do opóźnienia – chyba chciałbyś wiedzieć co się dzieje i jaki jest dalszy plan działania?

Optymalnym rozwiązaniem będzie znalezienie firmy, której siedziba mieści się w Twojej okolicy – np. jeśli działasz na terenie Trójmiasta, godną uwagi będzie firma świadcząca usługi transportowe z Gdyni, Gdańska lub Sopotu.

Cena i wycena

Kontenery czekające na załadunekZastanawiając się nad wyborem firmy, której powierzysz Twoje towary, liczysz zapewne na jak najwyższe standardy usługi. W takim przypadku nie będziesz chciał wybrać najtańszej możliwej oferty – musisz pamiętać, że wraz z wysoką jakością wiąże się wysoka cena. Należy także zdawać sobie sprawę, że oprócz opłaty za przejechane przez kierowcę kilometry, firmy doliczają także stawki za inne kwestie związane z transportem – czas oczekiwania i postoju kierowcy czy opłata za podstawienie pojazdu.

Opinie i rekomendacje

W dobie Internetu, który oferuje dostęp do informacji w zasadzie na każdy temat. Warto zatem rzucić okiem na opinie o firmie transportowej. To co piszą o niej inne osoby powinno ułatwić podjęcie wyboru. Sprawdź także z jakimi partnerami firma pracowała w przeszłości – te informacje z łatwością powinieneś znaleźć na jej stronie internetowej.

Podsumowanie

Wybór firmy transportowej, która spełni Twoje oczekiwania może okazać się niemałym wyzwaniem – spraw, na które należy zwrócić uwagę jest naprawdę wiele. Niekiedy może zdarzyć się tak, że by być w pełni usatysfakcjonowanym trzeba będzie skorzystać z usług kilku firm. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć trafnego pierwszego wyboru!

 


Artykuł powstał przy współpracy z Bit Logistics