Najmodniejsze wykończenia wnętrz – trendy na rok 2019

Wykończenia wnętrz mieszkania to kwestia, którą warto dobrze pomyśleć, ponieważ to właśnie wykończenia najczęściej okazują się największym finansowym wyzwaniem. Budowa domu, kupno, czy generalny remont mieszkania to dopiero połowa sukcesu. Druga połowa to wykończenia i detale, które zabierają zwykle nie mniej czasu niż pieniędzy. Ostateczne wykończenia są więc elementem wystroju, który z jednej strony warto dobrze zaplanować, tak by jak najlepiej służył charakterowi wnętrz, z drugiej zaś warto pamiętać o ciągle zmieniających się trendach, które przekładają się między innymi na dostępność wykończeniowych elementów, ozdób i detali.

Oto co przygotowaliśmy wspólnie z firmą wykańczającą wnętrze BB Construction:

Co modne jest w roku 2019 – najważniejsze trendy

Rok 2019 przyniósł kontynuację tendencji z lat wcześniejszych. Oczywiście propozycje projektantów wnętrz i stylistów są zupełnie inne, ale jedno pozostaje bez zmian: wszelkie zmiany zachodzą bardzo szybko. Współcześnie nie da się wyróżnić już w żadnej dziedzinie tak długich sezonów, w których panowały by jednolite trendy jak to miało miejsce dawniej. Obecnie popularne trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie, nawet kilkanaście razy do roku.

W tym szaleństwie jest jednak pewna metoda i da się wskazać pewne większe tendencje, które zyskują na popularności. Tendencje te żyją nieco dłużej niż tylko jeden sezon a ich główne założenia mają szansę przetrwać latami, zanim pojawi się dla nich konkurencja.

Styl minimalistyczny

Coraz bardziej popularny nie tylko we wzornictwie i wystroju wnętrz, ale również w architekturze staje się (a może lepiej było by powiedzieć znów staje się) styl minimalistyczny. Zakłada on stosowanie jak najmniejszej ilości ozdób i postawienie na maksymalną prostotę i estetykę samych wnętrz. Dobrze zaprojektowane wnętrza nie potrzebują ozdób i mogą być atrakcyjne same w sobie. Minimalizm w architekturze wnętrz stawia na jak największą funkcjonalność przy zachowaniu możliwie najlepszych walorów estetycznych.

Eklektyzm w wykończeniach wnętrz

Eklektyzm w wykończeniach oznacz mieszanie ze sobą stylów przynależących do różnych porządków i pozornie do siebie nie pasujących. Dobrze zaprojektowane wnętrza eklektyczne potrafią łączyć elementy bardzo tradycyjne z całkowicie nowoczesnymi w taki sposób, że z powstałych kontrastów układa się jeden spójny obraz pomieszczeń.

Powrót do tradycji

W ostatnich latach daje się zaobserwować również dużą tendencję do powrotów do aranżacji nawiązujących do stylów tradycyjnych, a być może można już nawet powiedzieć – historycznych. Proste wnętrza stylizowane na pierwszą połowę dwudziestego wieku, z dobrze ukrytymi elementami wskazującymi na ich współczesność (jak elektronika, czy urządzenia obsługi inteligentnych domów) to styl, który zyskuje coraz więcej zwolenników.