Zmiana wartości waluty – czym jest?

Jesteś zainteresowany szeroko pojętymi rynkami finansowymi i ekonomią? Ciekawią Cie zagadnienia związane z obrotem i kursem walut? Zastanawiasz się dlaczego rynek ten jest uznawany za jeden z najbardziej zmiennych oraz najmniej przewidywalnych nawet dla doświadczonych prognostyków i doradców finansowych?

Zastanawiasz się co wpływa na wzrost i spadek wartości danej waluty? Kurs walut jest dla Ciebie interesujący? Jeżeli tak to koniecznie powinieneś zainteresować się tym tekstem, w którym postaramy się wyjaśnić co oznacza umocnienie oraz osłabienie waluty oraz kto ustala jej wartość. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Na rynku walutowym cena danej waluty to podstawowa jednostka, należy sobie zdawać jednak sprawę, że istnieje kilka rodzajów kursów walutowych. Tutaj przypominamy Ci, że kantor internetowy to miejsce, w którym najszybciej sprawdzisz aktualny kurs każdej walutowy międzynarodowej! Jak już wspomnieliśmy kursy walut możemy podzielić na kilka rodzajów: kurs płynny. system kursowy bez walutowy, izba walutowa, pełzający kurs stały czy na przykład kurs stały w przedziale wahań. W Polsce od 2000 roku mamy do czynienia z kursem płynnym, oznacza to, że za politykę pieniężną państwa odpowiada NBP- Narodowy Bank Polski, który to decyduje o emisji pieniędzy oraz podnoszeniu lub zmniejszaniu stóp procentowych.

Co oznacz jednak osłabienia lub umocnienie danej waluty? Oczywiście ma to odniesienie jedynie do kursu płynnego, który żywo reaguje na wszelkie sytuacje na rynkach finansowych. Umocnienie oznacz wzrost siły nabywczej danej waluty, natomiast osłabienie spadek siły nabywczej danej waluty. Najprościej obrazuje to następująca sytuacja: 1 stycznia Euro kosztuje 4,25 zł, a 3 stycznia 4,20 zł. Poniżej wykres kursu Euro z dobrykantor.pl.

Oznacz to, że wzrost siły nabywczej polskiej waluty względem jednego Euro. Potocznie mówi się o umocnieniu złotego względem Euro i analogicznie na odwrót. Kto jednak ma bezpośredni wpływ na wartość kursów walut? Jeżeli mamy na myśli kurs płynny to nie możemy wskazać jednoznacznego podmiotu, który ustalał by dany kurs. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak: podaż walut obcych na krajowym rynku (czyli to jak wiele danej waluty dostępnej jest w obrocie), różnice stop inflacji oraz stóp procentowych, polityka walutowa, stan gospodarki danego kraju, sytuacja międzynarodowa oraz wewnętrzna polityka danego państwa. Należy zaznaczyć tutaj, że nawet drobne wahania mogą znacząca odbijać się na kursie walutowym w danym Państwie. Pozostaje nam, więc wnikliwie obserwować i analizować wiele czynników jednocześnie.